DHBT DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TÜM ADAYLAR İÇİN KONU ANLATIMLI SORU BANKASI SETİ

DHBT DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TÜM ADAYLAR İÇİN KONU ANLATIMLI SORU BANKASI SETİ

 

ISBN                               : 9786052892299

 

EBAT                               : 19*27

 

SAYFA SAYISI                 : 1120  SAYFA

  

                                         1.KİTAP : 608 SAYFA   2.KİTAP  :  512  SAYFA

 

 

 

 

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) Hakkında Bilgiler

 

P DHBT sınavı, iki yılda bir kez yapılmaktadır. (DHBT sınavı en son 4 Aralık 2016 tarihinde yapılmıştır)

 

P DHBT-1 ve DHBT-2 sınavlarında 20’şer soru olmak üzere toplam 40 tane (5 şıklı) test sorusu sorulmaktadır. 40 soruya toplam 60 dakika süre tanınmaktadır.

 

P DHBT-1 ve DHBT-2 sınavına  (ortaöğretim) İHL mezunları ve son sınıf öğrencileri, önlisans mezunları ve son sınıf öğrencileri, lisans mezunları ve son sınıf öğrencileri katılmaktadırlar.

 

P Adaylar, KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılmak zorundadır. Lisans düzeyinde DHBT’ye katılacak adayların KPSS Lisans Sınavına başvuru yapmaları ve sınavın GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR oturumuna katılmaları zorunludur.

 

P DHBT’nin ilk bölümü (DHBT-1) temel din bilgisi sorularından oluşacaktır ve tüm öğrenim düzeyleri için ortak olacaktır. İlk (20) soru bütün adaylara aynı kaynaktan sorulacaktır.

 

DHBT-1 Konu başlıkları şunlardır:

 

a) İslam İnanç Esasları

b) İslam İbadet Esasları

c) Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)

d) Siyer

e) İslam Ahlakı

 

*DHBT’de yer alan Kur’an-ı Kerim metinleri ve mealleri “Kur’an-ı Kerim ve Açıklamalı Meali” (Türkiye Diyanet Vakfı) isimli kaynaktan alınacaktır.

 

P DHBT’nin ikinci bölümünde (DHBT-2) İkinci 20 soru  adayların öğrenim düzeyine göre farklılık gösterecektir. Bu sorular, lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat Fakültesi müfredatını, ön lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat ön lisans programı müfredatını, ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için İmam Hatip Okulları müfredatını içeren sorulardan oluşacaktır.

 

DHBT-2 Konu başlıkları şunlardır:

 

a) Tefsir

b) Fıkıh

c) Hadis

d) Akaid & Kelam

e) İslam Tarihi

f) Dinler ve Mezhepler Tarihi

g) Dini Hitabet

 

DHBT SINAV TARİHİ :

 

2018 DHBT sınavı, 09.12.2018 tarihinde yapılacaktır.

 

DHBT SINAV BAŞVURU TARİHİ:

 

09.10.2018 - 17.10.2018 tarihleri arasında başvurular alınacaktır.

 

SONUÇLARIN AÇIKLANMA TARİHİ:

 

Sonuçlar 01.01.2019 tarihinde açıklanacaktır.

Sınav sonuçlarının değerlendirilmesi sırasında doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır. Sınav sonuçları her öğrenim düzeyi için (ortaöğretim, ön lisans, lisans) ayrı ayrı değerlendirilecektir. Puanlar 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

 

KİTABIMIZIN ÖNE ÇIKAN BAZI ÖZELLİKLERİ

 

  • 1 DOĞRU ŞIK YERİNE, 4 DOĞRU ŞIK UYGULAMASI..

 

        Kitabımızda çoğu testlerde farklı bir üslup kullanmaya çalıştık.                                                

Şöyle ki; klasik test sorularında genellikle, okuyucunun karşısına dört tane yanlış şık  bir  tane  doğru şık sunulur, böyle olunca okuyucu o    tek sorudan  bir tane bilgi almış olur. Biz kitabımızda okuyucumuza bir             test sorusunda 4 tane bilgi vermek istedik. Tabiri caizse tek taşla dört kuş vurmayı amaçladık. Misal verecek olursak:

 

Kurbanla ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?

 

  A) İmam Malik ile İmam Şâfiî'ye göre, kurban vacip değil, müekked bir sünnettir

   B)  Şâfiî mezhebine göre kurban, bayramın 4. günü akşamına kadar kesilebilir

   C) Kurban, bayram  namazının kılınmasından, 3. günün  yani           Zilhicce    ayının 10, 11 ve 12. günleri akşamına  kadarki süre  zarfında kesilebilir

   D) Seferi olana kurban kesmek vacip olmaz

 
  Dikdörtgen Belirtme Çizgisi: E) Kurban kesme yükümlülüğü için, İmam Azam ile İmam Ebû   
      Yusuf'a göre, akıl ve büluğ şarttır

 

 

 

 

 

YANLIŞ ŞIK :E

Bu soru şeklinde mutlaka doğru cevap dört tane olacak ki, diğeri de yanlış şık olsun. Örneğini verdiğimiz bu             soruda, sınava hazırlanan okuyucumuz dört tane bilgi edinmiş olacaktır..

 

  • Özel dizgi

Kitabımızın iç düzeni, yazı punto ve karakteri özel olarak seçilmiş, gözü yormayan okuma kolaylığı en üst seviyede sağlanmıştır. Bu konuda kitabımızı alan okuyucularımız memnuniyetlerini dile getirmişlerdir.

 

  • Siyer kronoloji

İncelediğimiz bazı “Siyer kronoloji” çalışmalarında tarihsel olarak çok farklılıklar gördük. Altı farklı kaynak eserden karşılaştırmalı          kontrol edilerek Diyanet’in en çok tavsiye ettiği Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı adlı kitap baz alınarak “Siyer Kronoloji” bölümü tarafımızca yeniden baştan sona hazırlanarak özet olarak sunulmuştur.

 

  •  Tablo-çizelge eşliğinde konu anlatım

Tablo ve çizelge eşliğinde anlatım ile, okuyucuların konuları daha kolay kavramasına katkı sağlanmıştır.

 

 

  • Güncellik

Her yıl sınav sisteminde değişiklikler söz konusu olabilmektedir. DHBT sınavının öncesinden (Yeterlik sınavının yapıldığı ilk yıllar) bu güne kadar sınav sistemini yakınen takip ettiğimizi belirtmek isteriz. ÖSYM’nin son sınav sistemine uygun olarak hazırlanan bu kitabımızla okuyucularımıza elimizden geldiğince  geniş  bir yelpaze sunmaya çalıştık.

 

  • Kaynak Kitap

 

Elinizdeki bu kitap uzun zaman sürecinde titiz bir çalışma sonucu hazırlanmıştır. Takdir edersiniz ki bu kitabımız sadece sınav gününü kurtarıp, yüksek puan alıp bir daha istifade edilmeyen kitap türlerinden değildir. Her müslümanın bilmesi gereken İslami ilimler bu kitabımızda yer almaktadır. Bilhassa Din Hizmetlerinde görev almak isteyen kardeşlerimiz için hazırladığımız bu kitabımız okurlarımızın mesleki hayatları boyunca her zaman başvuracakları kaynak eser niteliğinde raflarında her daim yer alacaktır.